Öppettider:
Måndag - Fredag: 10.00 - 18.00
Lördag: 10.00 - 14.00
Söndag: Stängt
Pris: 790 000 kr / BUD!
Omsättning: ca 2,5 Mkr
Hyra: ca 7 685 kr/månad, inkl. fastighetsskatt, ingen moms
Yta: ca 50 kvm
Butiken har funnits på samma adress i 100 år, vilket gjort den välkänd bland boende, företag och besökande i området. Här gör man även blomsterarrangemang till bröllop, begravningar med mera.
Verksamheten är en Interflora butik, vilket innebär att alla beställningar som görs från företag och kunder i området, skickas till just denna butik. Det ger en hel del ökad försäljning!
Lokalen är praktiskt utformad för verksamheten, dessutom stora skyltfönster mot huvudentrén. Lokalen ligger vid vältrafikerad väg och endast 3 min till pendeltåg här bor och jobbar tusentals med personer.
Vid arbetsbänkarna i rummet bakom kassan, finns det gott om plats för stora arrangemang, finns också ett kylrum i bra storlek. Vidare finner man ett litet kök för personalen, WC samt kontor. Möjlighet att hålla mycket lager.
Detta är en mycket inarbetad, välorganiserad verksamhet. Har man kunskap i denna bransch, alternativt vill komma in i blomsterbranschen, så är denna butik ett perfekt sätt att fortsätta med en väl fungerande butik!
Känner du igen butiken, vänligen respektera att inte störa ägaren eller personal med dina frågor.
För ytterligare information, vänligen kontakta Ferry Kovacs tfn 0708-640 635 eller Micha Perovic tfn 0708-640 892.
Inventarielista upprättas av säljare och köpare vid köp/överlåtelse
Vill Du sälja Företag? Vi har köparna! Kontakta NMK Företagsmäklare idag för kostnadsfri konsultation