Objektsnummer: 60616
Öppettider:
Måndag - fredag 10.00 - 18.00
lördag 11.00 - 14.00
Verksamheten bedrivs i en mycket fördelaktig lokal med hörnläge på vältrafikerad gata i Helsingborg. Mycket bra skyltmöjlighet och bra exponering. Gott om parkeringar utanför och i närområdet.
Verksamheten startade upp i början av 1930-talet. Nuvarande ägare övertog butiken under 2009 och driver den ensam. Verksamhetsinriktningen är inramningar av allt som kan hängas upp på väggen till exempel tavlor, speglar och affischer med mycket hög kvalitet. Försäljning av målningar, trycksaker, affischer med mera av både nationell och internationell produktion. Även mindre försäljning av designprylar.
Butiken har en inbjudande atmosfär och ger en väldigt god överblick sett till sortiment. Utställnings- och försäljningsytan tillsammans med mindre lagerutrymmen som ligger i entréplan med högt i tak och bra ljus från de stora fönstren som är gallerförsedda.
Verkstadsdelen besitter alla för verksamheten nödvändiga maskiner. Inventarier av god kvalitet.
Ytan är ca 75 kvm och består av butiksyta, kokvrå, små lagerutrymmen, liten verkstadsdel och en verkstad i källaren på ca 50 kvm.
Möjlighet att förvärva en stabil och ständigt utvecklande verksamhet och med lång historik samt gedigen kundstock.
För ytterligare information, vänligen kontakta ansvarig företagsmäklare.
Vill Du sälja Företag? Vi har köparna! Kontakta NMK Företagsmäklare idag för kostnadsfri konsultation!
Ovanstående uppgifter har erhållits utav säljaren